Naše služby
Gynekologická poradna
Ordinační hodiny
Ordinační hodiny gynekologie

 

PO ord. Turnov   07:00 - 12:00     poradna pro těh.
     
PO ord. Turnov     14:00 - 17:00
     
ÚT ord. Semily   07:30 - 11:00        12:00 - 16:00
      
ST ord. Turnov   07:00 - 11:00        12.00 - 14.00
   

 

 

ČT ord. Český Dub    07:30 - 11:00        12:00 - 14:00
      
 ord. Turnov   07:00 - 11:00        12:00 - 14:00
      

 

Těhotenský kalendář


U většiny žen neznamená návštěva gynekologa nic příjemného a oblíbeného. V těhotenství se však nastávající maminky pravidelným kontrolám a vyšetřením v gynekologické poradně nevyhnou. V rámci našeho těhotenského kalendáře vám nabízíme ucelený Přehled základních vyšetření (viz. níže v článku). 

 

1. Jak často se chodí na vyšetření


V případě, že těhotenství probíhá tak jak má, chodí nastávající maminky na kontrolu: 

 

·         jednou za čtyři týdny, a to až do 36. týdne těhotenství

·         od 36. týdne těhotenství až do termínu porodu je to jednou za 1-2 týdny


Po porodu se množství kontrol odvíjí od zdravotního stavu maminky a novorozence. 

 

2. Co se pravidelně kontroluje


Při každé návštěvě gynekologické ambulance se provádějí tři základní vyšetření: 

 

·         měření krevního tlaku

·         vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a krve

·         kontrola hmotnosti


Měření krevního tlaku - tlak bude měřit sestřička pravidelně, zvýšený tlak v posledním trimestru těhotenství by mohl způsobit problémy. 

Vyšetření moči - zvýšená hladina cukru v moči by mohla znamenat, že nastávající maminka může trpět těhotenskou cukrovkouTěhotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukru v graviditě, která se v průběhu šestinedělí přirozeně upraví. Jestliže jsou v moči přítomny bílkoviny, může se jednat i infekci močových cest nebo infekci v pochvě. 

Kontrola hmotnosti - prudké snížení či zvýšení hmotnosti u nastávající maminky hraje velice důležitou roli. Ke konci těhotenství může náhlý přírůstek hmotnosti souviset i s otoky. Ty je potřeba po každém zvážení hmotnosti rovněž zkontrolovat. 

 

3. Co obnáší gynekologická prohlídka


Při pravidelném gynekologickém vyšetření gynekolog hodnotí tzv.cervikální skóre, které se v průběhu těhotenství mění. Při každé kontrole se kontrolují ozvy plodu, a to buď stetoskopem, ultrazvukem nebo Dopplerovým přístrojem. Kolem 18. týdnetěhotenství se doktor začne ptát i na pohyby plodu


 

4. Těhotenský kalendář - přehled základních vyšetření


V rámci našeho těhotenského kalendáře vám nabízíme ucelený přehled základních vyšetření realizovaných v průběhu těhotenství rozdělený po jednotlivých týdnech. 


Vyšetření zpravidla do 8. týdne těhotenství

·         Krevní testy - tyto testy zahrnují vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru, krevního obrazu a infekcí (hepatitida B, syfilis-BWR,HIV

·         Cytologické vyšetření - stěr děložního hrdla je velice důležitý k včasnému odhalení možných změn přednádorového charakteru.

·         Vyšetření u obvodního lékaře - lékař by měl zkontrolovat funkci jater, srdce, plic a ledvin.

·         Zubní lékař - zubař by měl v těhotenství vyloučit zánětlivá ložiska v dutině ústní.

·         Vyšetření moči - provádí se sediment moči, který odhalí přítomnost bakterií, leukocytů, erytrocytů, bílkoviny a pH moči. Dle výsledků moči se případně provádí kultivace moči.

·         Vyšetření prsou - odborný lékař by měl zjistit, je-li v prsní žláze a v podpaží přítomna nějaká bulka nebo sekrece z bradavky.V tomto období se provádí ultrazvuková kontrola, která určí velikost plodu a stáří těhotenství.

 

Vyšetření v 10. týdnu těhotenství 

Pokud je to indikováno ze zdravotních důvodů, nebo po dohodě s těhotnou lze objednt na odběr krve pro první biochemický screening, který se hodnotí spolu s ultrazvukem ve 12. - 13. týdnu těhotenství. Toto vyšetření provádí certifikovaný lékař.  Klientka toto vyšetření hradí. Následně je úhrada  zdravotní pojišťovnou  klientce proplacena. 


Vyšetření ve 12. - 13. týdnu těhotenství

Je provedeno  ultrazvukové vyšetření certifikovaným lékařem, jehož cílem je zjistit riziko vrozených vývojových vad a dalších rizik sovisejících   s těhotenstvím. Pohlaví dítěte se v tomto období ještě nedá zjistit. Měřením velikosti tělíčka a hlavičky se upřesní termín porodu. Termín, který se získá z tohoto vyšetření, je přesnější, než termín podle poslední menstruace. V tomto termínu lze již podle některých známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky, ...) stanovit možné riziko poškození plodu a doporučit tak provedení vyšetření plodu(odběr plodové vody, odběr placenty) ke genetickému vyšetření. 


Vyšetření v 16. týdnu těhotenství 

Pokud není proveden skrining v I. trimestru , provádí se  tzv. Triple Test. Jeho výsledkem je výpočet individuálního rizika výskytu vývojových vad speciálně pro dané těhotenství. Ukazuje-li test abnormální hodnoty, ještě to neznamená, že se narodí poškozené dítě. Pouze to upozorňuje na zvýšené riziko a na základě těchto výsledků podstupuje matka další vyšetření. 
 

Vyšetření ve 20. týdnu těhotenství 

Ve 20. - 22.  týdnu - komplexní ultrazvukové vyšetření, kterým se kontroluje rychlost růstu, uložení placenty, množství plodové vody, pohybová aktivita, vzhled hlavičky a mozku, obličej, páteř a hrudník s pulzujícím srdíčkem, bříško, ledviny, žaludek a střeva, pánev s močovým měchýřem a genitálie, horní a dolní končetiny. Při tomto ultrazvuku lze velice často určit pohlaví dítěte
 

Vyšetření ve 24-28. týdnu těhotenství 

V této fázi se provádí tzv. orální glukózotoleranční test, který může odhalit onemocnění cukrovkou. Při tomto vyšetření se vypije nalačno sladký roztok glukózy, poté se provede vyšetření hladiny cukru v krvi. Toto vyšetření se provádí ještě v první a ve druhé hodině po vypití roztoku. 


Vyšetření ve 30. - 32. týdnu těhotenství 

V tomto období se provádí další ultrazvukové vyšetření
 

Vyšetření ve 33. - 34. týdnu těhotenství 

Provádějí se druhé těhotenské odběry - krevní obraz, jaterní testy (k posouzení funkce jater), vyšetření hladiny celkové bílkoviny a opakovaný odběr na syfilis, HIV, žloutenku typu B. Při Rh negativitě matky se připojuje ještě další vyšetření hladiny anti D protilátek. 
 

Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství 

Gynekolog provádí kultivační vyšetření z pochvy, aby se vyloučila přítomnost streptokoka skupiny B. Pokud se zjistí, že nastávající matka streptokoka má, dostane na začátku porodu či při odtoku plodové vody antibiotika, která zabrání možné těžké infekci novorozence. V tomto týdnu těhotenství je  maminka odeslána na tzv. předporodní prohlídku  do příslušné porodnice
 

Vyšetření ve 37. - 40. týdnu těhotenství 

V tomto období se provádí pravidelný (1x za 1-2 týdny) monitoring plodu a těhotné. Kontroluje se frekvence srdíčka plodu a činnost dělohy (kontrakce-stahy). Po 40. týdnu těhotenství -pokud maminka neporodí -se předává  k péči do příslušné porodnice.